How to Find the Unit Price of a Product?

Original price was: $29.99.Current price is: $18.99.

How to Find the Unit Price of a Product?

The unit price or “unit cost” is the cost per kilogram or other units of weight or volume of each commodity one wants to buy. For additional educational resources,.

A step by step guide to finding the unit price of a product

When we talk about the unit price, what we are talking about is the “price per unit” of a product. To understand this, let us give a simple example. In a supermarket, the cost of \(20\) units of a product is \($360\). Here we have to find the price of one unit. Let’s use the unit price formula to find it. For additional educational resources,.

\(\color{blue}{Unit\:Price=\:\frac{Total\:Price}{Number\:of\:units}}\) For additional educational resources,.

The price of one product is \(360 ÷ 20=18\). So the unit price is \($18\). For additional educational resources,.

Note: Comparing unit prices can be a good way to find the “best buy”. Of course, it does not tell you the quality of what you are buying, but it can help you make a decision. For additional educational resources,.

Finding Unit Price of a Product – Example 1:

What is best?

  • \(10\) pencils for \($4.00\), or
  • \(6\) pencils for \($2.70\)?

Solution:

To solve, use the unit price formula: \(Unit\:Price=\:\frac{Total\:Price}{Number\:of\:units}\)

  • \(\frac{$4.00}{10} = $0.40\) per pencil
  • \(\frac{$2.70}{6} = $0.45\) per pencil

So the lowest unit price (and best deal) is \(10\) pencils for \($4.00\).

Exercises for Finding the Unit Price of a Product

  1. A cruise ship travels \(30\) miles in \(50\) minutes. How far does the ship travel per minute?
  2. What is best? \(2\) liters of milk at \($3.90\), or \(1.5\) liters of milk at \($2.85\)?
  3. John can complete \(280\) units of work in \(8\) days. How many units of work can he complete per day?
This image has an empty alt attribute; its file name is answers.png
  1. \(\color{blue}{0.6\:\frac{mile}{minute}}\)
  2. \(\color{blue}{1.5\:liters\:at\:$2.85}\)
  3. \(\color{blue}{35\:\frac{units}{day}}\)

Related to This Article

What people say about "How to Find the Unit Price of a Product? - Effortless Math: We Help Students Learn to LOVE Mathematics"?

  1. Can you devise an unconventional AFOQT Math Worksheet featuring real-world military scenarios, where the answers are hidden within the tactics or strategies required to solve them? This worksheet could challenge the test-taker’s ability to think creatively and apply mathematical concepts to complex problem-solving in a military context.

Leave a Reply

X
51% OFF

Limited time only!

Save Over 51%

Take It Now!

SAVE $55

It was $109.99 now it is $54.99

The Ultimate Algebra Bundle: From Pre-Algebra to Algebra II