10 Most Common 3rd Grade MAP Math Questions
B. \(1:45\) PM
C. \(1:15\) PM
D. \(12:15\) PM
6- Olivia has \(84\) pastilles. She wants to put them in boxes of \(4\) pastilles. How many boxes does she need?
A. \(20\)
B. \(21\)
C. \(24\)
D. \(28\)
7- A football team is buying new uniforms. Each uniform costs \($20\). The team wants to buy \(11\) uniforms.
Which equation represents a way to find the total cost of the uniforms?
A. \((20 × 10) + (1 × 11) = 200 + 11\)
B. \((20 × 10) + (10 × 1) = 200 + 10\)
C. \((20 × 10) + (20 × 1) = 200 + 20\)
D. \((11 × 10) + (10 × 20) = 110 + 200\)
8- There are \(92\) students from Lexington Elementary school at the library on Tuesday. The other \(54\) students in the school are practicing in the classroom. Which number sentence shows the total number of students in Riddle Elementary School?
A. \(92 + 54\)
B.\(92 -54\)
C. \(92 × 54\)
D. \(92 ÷54\)
9- Use the picture below to answer the question.
Which fraction shows the shaded part of this square?
A. \(\frac{92}{100}\)
B. \(\frac{92}{10}\)
C. \(\frac{90}{100}\)
D. \(\frac{8}{100}\)
10- Which number correctly completes the number sentence \(90 × 25 =\)?
A. \(225\)
B. \(900\)
C. \(1250\)
D. \(2250\)
Best 3rd Grade MAP Math Prep Resource for 2026
Answers:
1- C
\(3\) times of \(8\) rows of chairs with \(4\) chairs per day are: \(3 × 8 × 4\)
2- 42
\(3\) spaghetti with meatballs cost: \($3 × $8 = $24\)
\(3\) bowls of bean soup cost: \(3 × $6 = $18\)
\(3\) spaghetti with meatballs \(+\) \(3\) bowls of bean soup cost: \($24 + $ 18 = $42\)
3- C
\(1\) day: \(24\) hours so \(7\) days \(= 7 × 24 = 168\) hours
4- B
Three-digit odd numbers that have a \(6\) in the hundreds place and a \(3\) in the tens place is \(637. 632\) and \(636\) are even numbers.
5- A
Subtract hours: \(14– 1 = 13\)
Subtract the minutes: \(15 – 30 = – 15\)
The minutes are less than \(0\), so:
• Add \(60\) to minutes ( \(-15 +60 =45\) minutes)
• Subtract \(1\) from hours \((13 – 1 =12)\)
6- B
Olivia wants to divide \(84\) pastilles into boxes of \(4\) pastilles, so \(84 ÷ 4 = 21\) is the number of boxes.
7- C
The football team should buy \(11\) uniforms that each uniform cost \($20\) so they should pay\((11×$20) $220\).
Therefore, choice C is the correct answer:
\((20 × 10) + (20 × 1) = 20(10+1) =20×11=220\)
8- A
Add \(92\) and \(54\) students to know the whole number of students.
9- A
The model for the fraction is divided into \(100\) equal parts. We shade \(92\) parts of these \(100\) parts that it’s equal to \(\frac{92}{100}\)
10- D
\(90 × 25 =2,250\)
Looking for the best resource to help you succeed on the 3rd Grade MAP Math test?
The Best Books to Ace the 3rd Grade MAP Math Test
Related to This Article
More math articles
- CLEP College Algebra-Test Day Tips
- How to Use Number Lines to Graph Equivalent Fractions
- How to Solve Measurement Word Problems
- Geometry Puzzle – Critical Thinking 17
- Understanding Line Segments and Their Measurements
- The Centroid and Its Role in Triangles
- Zeroing In: The Art of How to Divide Numbers Ending with a Zero
- What Kind of Math Is on the Accuplacer Next-Generation Test?
- How long are Praxis Scores valid?
- Top 10 5th Grade PSSA Math Practice Questions











What people say about "10 Most Common 3rd Grade MAP Math Questions - Effortless Math: We Help Students Learn to LOVE Mathematics"?
No one replied yet.